Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Jak nauczyć dziecko bawić się samemu?

2022-03-10
Jak nauczyć dziecko bawić się samemu?

Cechą wspólną wszystkich rodziców małych dzieci jest permanentny brak czasu dla siebie. Poranną kawę wypijamy zimną koło południa, makijaż nakładamy w samochodzie na czerwonym świetle, a sprawy zawodowe załatwiamy po zmroku, kiedy maluchy w końcu smacznie zasną. Jak nauczyć dziecko bawić się samemu, aby móc zaznać odrobiny spokoju w ciągu dnia? Poznaj nasze pomysły na zajmujące samodzielne zajęcia i zyskaj chwilę wytchnienia.

Czy dziecko powinno bawić się samo?

W wielu rodzicach myśl o samodzielnej zabawie małego dziecka może budzić niepokój. Czy dziecko powinno bawić się samo? Czy nie wpłynie to negatywnie na jego rozwój emocjonalny? Czy nie sprawi, że maluch stanie się wycofany lub zamknie się w sobie? Rzeczywistość maluje się jednak w zupełnie innych barwach, a te obawy są zupełnie nieuzasadnione. Samodzielna zabawa to doskonała okazja do rozwijania kreatywności, testowania własnych umiejętności i poszukiwania pasji. Dzięki zabawie w pojedynkę dziecko zaprzyjaźnia się z samym sobą i powoli buduje własny, zupełnie niepowtarzalny, wewnętrzny świat. Mogą mu w tym pomóc zarówno kreatywne zabawki dla dzieci, jak i proste puzzle dla dzieci.

Zalety samodzielnej zabawy

Oprócz wyżej wymienionych aspektów, samodzielna zabawa ma również wiele innych zalet. Jeśli dziecko regularnie musi od czasu do czasu zająć się sobą, powoli pracuje nad swoją koncentracją. Za każdym razem jest w stanie wytrzymać dłużej bez uwagi rodzica, co jest zdrowe dla obu stron. Ponadto, zabawa w pojedynkę uczy samodzielności i zaradności. Jeśli maluch zobaczy, że musi uporać się z czymś samodzielnie, bez pomocy mamy, dużo szybciej nauczy go twórczego myślenia, a to z kolei z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Jak nauczyć dziecko samodzielnej zabawy

Jak zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy?

Nauka samodzielnej zabawy wymaga czasu, cierpliwości oraz namacalnego wsparcia rodzica. Dorosły musi pokierować swoim dzieckiem i pokazać mu, jak wiele ma możliwości. Rodzic musi także umieć wyczuć, kiedy nie warto iść w zaparte. Czas spędzony z bliskim jest dla malucha równie ważny (a czasami nawet ważniejszy) niż nowe zabawki do zabawy w pojedynkę. Żeby skutecznie zachęcić dziecko do zabawy, trzymaj się tych kilku zasad:

  • Pokaż dziecku nowe sposoby na wykorzystanie zabawek. Zmieniaj je i przypominaj mu o odstawionych w kąt rzeczach.
  • Podczas wspólnej zabawy stymuluj jego kreatywność, zadając mu dużo pytań. Dzięki temu będzie tworzył coraz bardziej skomplikowane scenariusze własnych zabaw.
  • Zapewnij dziecku bezpieczną przestrzeń.
  • Stopniowo wydłużaj czas samodzielnej zabawy.
  • Nie przerywaj dziecku, które dobrze bawi się samo. Kiedy się znudzi, na pewno do Ciebie przyjdzie.

W co można bawić się samemu? Pomysły na zabawki dla dziecka

W zależności od wieku i etapu w rozwoju dziecko mogą zainteresować różne aktywności. Zabawą, która dobrze sprawdza się u dzieci powyżej 3. roku życia, jest rysowanie i kolorowanie. Niewielkim kosztem można przygotować maluchowi dziesiątki wzorów malowanek - od zwierzątek, przez postaci z bajek, po różne krajobrazy. Zabawki kreatywne to kolejny z pomysłów, jak przyzwyczaić dziecko do spokojnej zabawy przy stole. Sprawdzą się do tego np. układanki magnetyczne, mozaiki czy malowanki wodne.

Doskonałą zabawę zapewnią także figurki z bajek dla dzieci. Te produkty zostały stworzone z myślą o samodzielnej, wielogodzinnej zabawie. Maluchy mogą wymyślać dla figurek różnorodne scenariusze - mogą stworzyć z nich rodzinę, odkrywców nowego lądu lub po prostu bohaterów ulubionych filmów animowanych.

W samodzielnej zabawie dobrze sprawdzi się także kolejka dla dzieci. Tor samochodowy czy kolejka górska z pewnością sprawią Twojej pociesze wiele frajdy. Na początku warto wspólnie złożyć kolejkę i wypróbować jej wszystkie opcje, a następnie pozostawić ją do zabawy dziecku. Interaktywność takiej zabawki spowoduje, że dziecko nie znudzi się nią tak szybko, ponieważ w zabawie nie będzie musiało polegać wyłącznie na własnej kreatywności.

Kreatywność rozbudzają także klocki dla dzieci, dzięki którym maluch może tworzyć nie tylko budowle, ale również pojazdy czy nawet zwierzątka. To rodzaj zabawek, który bardzo dobrze absorbuje dziecięcą uwagę - są kolorowe i można dopasować je do zainteresowań i wieku.

Niezależnie od rodzaju zabawek, samodzielna zabawa jest niezmiernie ważną umiejętnością. Skorzysta na niej nie tylko dziecko, ale także rodzic, który wreszcie będzie miał chwilę dla siebie. A ty, na co wykorzystasz swoją godzinę spokoju?

pixel