Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Hulajnoga dla dziecka - jaką wybrać?

2023-04-21
Hulajnoga dla dziecka - jaką wybrać?

Chociaż hulajnoga dla dziecka ma prostą konstrukcję, to od lat cieszy się niezmienną popularnością. Niestety jednoznacznie ciężko określić kto i kiedy ją wynalazł. Niektórzy uważają, że pierwowzorem hulajnogi był rowerek biegowy wymyślony przez Karla Friedricha Von Draisa w 1813 roku. Prawdopodobnie kilka lat później inny Niemiec wpadł na pomysł, aby zamiast siodełka zamontować platformę. Inna teoria jest taka, że to piętnastoletni Walter Lines, syn znanego producenta zabawek, zaprojektował hulajnogę. Faktem jest, że od lat 50. XX wieku cieszy się ona powodzeniem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Hulajnoga to świetny pomysł na prezent dla najmłodszych, jak i nastolatków. Może być traktowana jako najprostszy środek transportu, forma zabawy lub sport. Jest lekka i łatwo można na niej pokonywać nieduże odległości, np. do szkoły lub na trening. Pozytywnie wpływa na kondycję oraz formę, gdyż jazda na hulajnodze pobudza mięśnie nóg, pośladków, brzucha i grzbietu. Małe dzieci mogą pracować nad koordynacją oraz refleks, a czas spędzony na świeżym powietrzu pomaga w nabieraniu odporności oraz dotlenia organizm.

Najlepsza hulajnoga dla dziecka, czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

hulajnogo dla dziecka

Zastanawiasz się, jaka hulajnoga dla dziecka jest odpowiednia? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybierając hulajnogę dla dziecka, zwróć uwagę na jej wykonanie. Najlepiej jeśli posiada ona certyfikat bezpieczeństwa. Nie powinieneś kierować się najniższą ceną, tylko jakością i solidną konstrukcją. Wszystkie części powinny być odpowiednio dopasowane i połączone, żadne elementy nie mogą wystawać lub posiadać ostro zakończonych krawędzi. Pamiętaj, że dzieci często jeżdżą w niekontrolowany sposób, szalejąc po placu zabaw. Ważne, aby hulajnoga dla dzieci nie zagrażała ich bezpieczeństwu.

Optymalna postawa do jazdy na hulajnodze jest wtedy, gdy ręce dziecka ułożone są na kierownicy pod kątem 100-110 stopni. Zaleca się, aby kierownica była nieco powyżej linii bioder, ale poniżej pępka. Przykładowo dziecko o wzroście 112-126 cm, powinno mieć hulajnogę o wysokości 60-75 cm. Dzieciom mającym 126-138 cm można zakupić hulajnogę o wysokości 65-78 cm. Niestety nie zawsze istnieje możliwość idealnego dobrania hulajnogi do wzrostu dziecka. Dobrym wyborem będzie model z regulowaną kierownicą, która pozwala na lepsze dopasowanie wysokości i wspomaga prawidłową postawę podczas jazdy. Regulowana kierownica sprawia również, że dziecko dłużej może cieszyć się hulajnogą, które „rośnie” razem z nim.

Już dwulatki mogą cieszyć się jazdą na hulajnodze. Specjalnie dla nich powstały trójkołowe modele, posiadające dwa kółka z przodu. Ma ona stabilną konstrukcję, dzięki czemu nie przewróci się na bok. Maluch nie zniechęci się do jazdy, nabierze podstawowych umiejętności, które pomogą mu w późniejszym czasie przesiąść się na dwukołowy model. Hulajnogę dwukołową polecamy dzieciom od piątego roku życia, gdyż wymaga ona większych zdolności, lepszej koordynacji i trzymania równowagi oraz panowania nad kierownicą.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są kółka. Mogą mieć różną wielkość oraz być zrobione z różnego tworzywa. Małe plastikowa kółka są głośne i zazwyczaj zamontowane są w tanich modelach. Kauczukowe są cichsze i odporne na ścieranie. Większe koła są pompowane, a ich plusem jest wygodna jazda po różnej nawierzchni oraz łatwiejsze pokonywanie przeszkód, np. krawężnika.

Ostatnim punktem, który musisz wziąć pod uwagę, jest materiał, z którego została wykonana hulajnoga. Podest wykonany z tworzywa jest świetny dla małych dzieci, gdyż jest lekki oraz odpowiednio giętki, więc absorbuje drgania podczas jazdy. Hulajnoga wykonana z aluminium jest sztywniejsza i szybsza, pozwala na rozwijanie większych prędkości, jednak nadaje się głównie do jazdy po gładkich powierzchniach, gdyż nie niweluje drgań. Podest zrobiony ze sklejki i włókna kompozytowego przeznaczony jest głównie dla nastolatków oraz dorosłych, dobrze amortyzuje wstrząsy.


Jeżeli już wiesz jaką hulajnogę dla dziecka wybrać i na co szczególnie zwrócić uwagę, to pozostaje Ci tylko zdecydować się na markę oraz kolor, który zachwyci obdarowywane dziecko.

pixel