Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Rowerek biegowy dla dziecka - od kiedy i jaki model wybrać?

2024-04-23
Rowerek biegowy dla dziecka - od kiedy i jaki model wybrać?

Wydaje Ci się, że Twój maluch dopiero co przyszedł na świat, a każdego dnia potrafi zaskoczyć Cię czymś zupełnie nowym? Nic dziwnego — małe dzieci rozwijają się tak szybko, że nawet najbardziej czujnym rodzicom trudno za nimi nadążyć. Zastanawiasz się, jak wesprzeć swoją pociechę w zdobywaniu kolejnych umiejętności? Jeżeli Twoje dziecko ukończyło już 18. miesięcy, możesz rozważyć, jaki rowerek biegowy dla niego wybrać. 

Od kiedy rowerek biegowy będzie odpowiedni dla dziecka?

Nie ma jednego sztywno określonego przez specjalistów momentu, kiedy można kupić pierwszy rowerek biegowy. Niektóre dzieci będą gotowe wsiąść na niego wcześniej, inne nieco później — zwykle przyjmuje się, że najbardziej odpowiedni wiek to mniej więcej 2. rok życia.

Warto jednak zaznaczyć, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i chęci dziecka. Twój maluch jest już mocno rozwinięty pod kątem psychoruchowym, dobrze panuje nad koordynacją i sprawnie radzi sobie na co dzień w przemieszczaniu się np. na jeździku? Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby zaczął stopniowo korzystać z rowerka po ukończeniu 18. miesięcy. Słuchaj potrzeb swojego dziecka i nie zmuszaj go za wszelką cenę do jazdy, jeśli nie ma na to ochoty lub po prostu trudno mu jest utrzymać równowagę.

Być może za jakiś czas przyjdzie taka chwila, że maluch nieoczekiwanie sam wskoczy na rowerek i zaskoczy wszystkich!

Jaki rowerek biegowy?

Jaki rowerek biegowy wybrać? Praktyczne wskazówki

Rowerek biegowy świetnie sprawdza się w kształtowaniu dziecięcej koordynacji ruchowej — wzmacnia mięśnie nóg i pozwala maluchowi coraz lepiej panować nad równowagą. Warto też wspomnieć, że regularna jazda na rowerku przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji i trenowania odporności. Dodatkowo maluch rozwija poczucie sprawczości i niezależności, a kolejne postępy motywują go do samodzielnego pokonywania większych odległości. Brzmi świetnie? Zanim do tego dojdzie, musisz dokładnie wiedzieć, jaki rowerek biegowy wybrać. Odpowiednio dopasowany do potrzeb dziecka model to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu dla niego oraz rodziców. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem? 

  • Przede wszystkim, dobierz rowerek do wzrostu dziecka. Pamiętaj, że maluch, siedząc na rowerku i zachowując delikatnie pochyloną postawę, powinien przy lekko ugiętych kolanach dotykać stopami ziemi. Ze względu na intensywny rozwój dziecka w pierwszych latach życia, warto zainwestować w model, który jest wyposażony w siodełko z regulacją
  • Rodzaj rowerka musi odpowiadać wiekowi i możliwościom dziecka. Modele z trzema kołami zapewniają większą stabilność i doskonale zdadzą egzamin w przypadku dwuletniego i młodszego malucha, a te z dwoma kołami będą lepszym rozwiązaniem dla trzylatków. 
  • Właściwości techniczne to podstawowe wsparcie bezpieczeństwa Twojego dziecka. Przyjrzyj się kierownicy — model z ergonomicznymi, antypoślizgowymi uchwytami sprawdzi się szczególnie podczas intensywnych „treningów”.
  • Część rowerków biegowych jest też wyposażona w profesjonalny ogranicznik skrętu, który pozwala na lepszą kontrolę w trakcie wykonywania pierwszych manewrów. Myśląc o wygodzie malucha, nie zapomnij o odpowiednio wyprofilowanej, nisko osadzonej ramie

Pierwsze przejażdżki na rowerku biegowym to wyjątkowy moment zarówno w życiu dziecka, jak i rodzica — warto więc zadbać, żeby był przede wszystkim bezpieczny. Dlatego jeśli zastanawiasz się, od kiedy rowerek biegowy będzie dobry dla malucha i jaki model wybrać, obserwuj dokładnie rozwój dziecka. Kiedy Twój aspirujący mały rowerzysta będzie gotowy, pamiętaj również o niezbędnych akcesoriach — kask to podstawa bezpiecznej jazdy. A jeśli szukasz jeszcze innych rozwiązań – zerknij na rowerki trójkołowe dla dzieci.

pixel