Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Rowerek biegowy - od kiedy dziecko może zacząć go używać?

2022-03-15
Rowerek biegowy - od kiedy dziecko może zacząć go używać?

Rowerek biegowy to przedmiot, który podbił serca wielu rodziców oraz ich maluchów. Jest lekki, nie zajmuje wiele miejsca i doskonale sprawdza się jako wstęp do nauki jazdy na rowerze. Od kiedy rowerek biegowy jest bezpiecznym wyborem? Jaki model biegówki będzie odpowiedni dla młodego rowerzysty? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej. Zapraszamy do lektury!

Co jest lepsze - rowerek biegowy, czy rowerek trójkołowy?

W ostatnich latach swoją popularnością rowerki biegowe wyprzedziły rowerki na trzech kółkach, czyli te, które do tej pory były oczywistym wyborem podczas nauki jazdy na rowerze. Mimo wielu podobieństw nie można nazwać tych dwóch modeli substytutami, ponieważ w różny sposób wpływają na umiejętności dziecka. Nie oznacza to również, że któryś z nich jest lepszy lub gorszy. Wszystko zależeć będzie od zdolności dziecka oraz jego preferencji.

Rowerki trójkołowe zapewniają dziecku większą stabilność podczas jazdy. Dzięki podparciu z obu stron maluch nie musi bać się podnieść nóg do góry. Z kolei obecność pedałów rowerowych sprawia, że dziecko uczy się ruchu pedałowania i wzmacnia mięśnie nóg. Ze względu na konieczność wykonywania tego rodzaju ruchu rowerki na trzech kołach są stosowane częściej przez starsze dzieci (powyżej 2 roku życia).

Z kolei nadrzędną umiejętnością, jakiej uczą rowerki biegowe, jest poczucie równowagi. Dzięki jeździe na dwóch kółkach dzieci od samego początku przyzwyczajają się do umiejętnego balansowania ciałem i jazdy w prostej linii. Mimo że biegówki nie są wyposażone w pedały, dużo skuteczniej przygotowują malucha do jazdy na prawdziwym rowerze. Biegówka jest także dużo lżejsza i poręczniejsza niż klasyczny trójkołowiec, dlatego chętnie wybierana jest przez rodziców jako urozmaicenie spacerów lub innych, rodzinnych wypadów. 

Od kiedy rowerek biegowy dla dziecka

Od kiedy można używać rowerka biegowego?

W rozwoju każdego malucha przyda się rowerek biegowy. Od kiedy można go bezpiecznie używać? Wszystko zależy od umiejętności Twojego dziecka. Jedne będą doskonale radziły sobie z samodzielną jazdą i odpychaniem się już w wieku kilkunastu miesięcy, a inne będą potrzebowały dwóch lat, by nauczyć się łapać równowagę bez pomocy rodziców. Przyjmuje się, że odpowiednim wiekiem na rowerek biegowy jest 18 miesiąc życia. Wtedy większość dzieci jest już gotowa na swoją pierwszą przygodę z jednośladem.

Jaki rowerek biegowy dla 2 latka będzie najlepszy?

Rowerka biegowego z pewnością nie warto kupować na zaś. Dzieci bardzo szybko rosną i istnieje ryzyko, że maluch wyrośnie z biegówki, zanim będzie gotowy w pełni wykorzystać jej potencjał. 

Jaki rowerek biegowy dla 2 latka będzie najlepszy? Najlepiej taki, który pozwoli mu swobodnie odpychać się nogami od ziemi bez nadmiernego zginania kolan. Dla dzieci w tym wieku zazwyczaj najlepiej sprawdzają się produkty o kołach w wielkości 10 lub 12 cali - w zależności od tempa wzrostu.

Warto także wybrać rower, który podoła różnym trasom wybieranym przez rodziców. Dziecko nie będzie raczej jeździć samodzielnie po przystosowanej do tego ścieżce rowerowej, ale będzie trzymać się zawsze blisko rodziców. Koła rowerka muszą zatem pasować do terenu, w którym będzie użytkownany, np. do kostki brukowej, trawy, piachu i asfaltu.

Koła rowerka mogą być:

 • gumowe (pompowane), które lepiej sprawdzą się w bardziej wymagającym terenie,
 • wykonane z pianki EVA (są lżejsze) - lepiej sprawdzą się w miejskim terenie.
 • Również sama rama musi być odpowiednio wyprofilowana, aby nie utrudniała dziecku wstawania i siadania. Poniżej znajdziesz przykłady produktów, które spełniają te wszystkie kryteria.

  Rowerek biegowy Tiny Bike gumowe koła 12 cali SP0662
  Rower biegowy Royalbaby Rama magnezowa EVA RO0132

  RoyalBaby Rower biegowy rama Magnezowa

  Jeśli chcesz sprawić dziecku lekki, wygodny i zwrotny rowerek biegowy, przyjrzyj się ofercie naszej hurtowni. W naszym sklepie znajdziesz wiele modeli rowerków, które pomogą Twojemu maluchowi uczyć się równowagi i nabierać pewności w jeździe. Zapraszamy!

  pixel