Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Co to są zabawki interaktywne i jak wpływają na rozwój emocjonalny dziecka?

2024-02-20
Co to są zabawki interaktywne i jak wpływają na rozwój emocjonalny dziecka?

Dzieci każdego dnia zdobywają nowe doświadczenia, wiedzę oraz umiejętności, a rodzice z pewnością doskonale wiedzą, że najlepsza nauka odbywa się poprzez zabawę. Właśnie z tego powodu tak popularne są zabawki interaktywne, które wspierają rozwój dziecka poprzez - jak sama nazwa wskazuje - wchodzenie z nim w interakcję. Czym dokładnie są zabawki interaktywne i jaki mają wpływ na dziecięcy rozwój emocjonalny?

Zabawki interaktywne - co to?

Co oznacza, że zabawki interaktywne wchodzą z dzieckiem w interakcję? Większość tego rodzaju zabawek działa w taki sposób, że reaguje za pomocą głosu, światła czy ruchu na bodziec ze strony dziecka - to również może być ruch albo głos. Reakcja zabawki przykuwa dziecięcą uwagę na dłużej i sprawia, że dziecko zaczyna zauważać, że jego działania wywołują jakiś efekt.

Zabawki interaktywne różnią się między sobą. Mogą być całkowicie manualne i występować na przykład w formie popularnych pluszowych misiów z dodaną funkcją interaktywną, ale mogą również wykorzystywać szereg nowych technologii.

Zabawki interaktywne a wpływ na dziecko

Jak wszystkie zabawki edukacyjne, również te interaktywne mają istotny wpływ na rozwój dziecka. Często podkreśla się znaczenie zabawek interaktywnych dla stymulacji dziecięcych zmysłów i rzeczywiście jest to ich istotna zaleta, ale tego rodzaju zabawki mają również duży wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Jakie korzyści dla dziecięcych umiejętności emocjonalnych wiążą się z zabawą interaktywnymi zabawkami?

  1. Większa komunikatywność

Dzięki interakcji z zabawką dzieci uczą się, że reakcja pojawia się w odpowiedzi na ich komunikat. I w drugą stronę - interaktywne zabawki czasem same proszą dziecko o odpowiedź, konkretny ruch, czy naciśnięcie jakiegoś przycisku, a ono dzięki temu uczy się, jak reagować na zewnętrzne bodźce. Doskonałym przykładem takiej zabawki jest Kostka interaktywna Pianinko czy Pierwszy Telefon dla dziecka, dostępne w naszej ofercie. Została tak skonstruowana, by zainteresować oraz rozwijać umiejętności dziecka na różnych etapach rozwoju. 

Zabawki interaktywne a wpływ na dziecko

  1. Wyrażanie emocji oraz empatia

Zabawki interaktywne mogą pomagać w rozpoznawaniu i nazywaniu różnych emocji. Niektóre reagują również na wyrażanie emocji przez dziecko. Wejście w interakcję z taką zabawką może pozytywnie wpływać na kształtowanie zdolności empatii u maluszka.

  1. Samodzielność

Kiedy dziecko spotyka się z interaktywną zabawką, szybko uczy się, jak wiele od niego zależy. Jego gesty nie pozostaną bez odpowiedzi, ale najpierw te gesty muszą się pojawić. To dziecko kształtuje przebieg takiej zabawy - ma wpływ na to, co odpowie zabawka i kiedy dokładnie. Właśnie dlatego interakcja z takimi przedmiotami może pomagać dziecku w nauce odpowiedzialności za samego siebie. Jeśli dziecko rozpoczyna przygodę z chodzeniem - doskonałą zabawką będzie Uciekający Krab.

Co to są zabawki interaktywne

  1. Rozwój kreatywności

Bardziej skomplikowane, interaktywne zabawki dla starszych dzieci mogą postawić przed nimi specyficzne zadania oraz wyzwania, które maluch będzie musiał rozwiązać. To mogą być pytania, które rozwijają wyobraźnię i zachęcają dziecko do kreatywnego spojrzenia na problem.

Temat zabawek interaktywnych wywołuje czasem kontrowersje wśród rodziców. Główny problem, jaki jest poruszany to fakt, że nadmierne wchodzenie w interakcje z zabawką może skutkować brakiem interakcji z rodzicami oraz innymi dziećmi. Rodzice zwracają także uwagę na to, że zabawki interaktywne często są głośne, a ich nadmierne użytkowanie może prowadzić do przebodźcowania zarówno dzieci, jak i rodziców. Na taki stan rzeczy istnieją jednak rozwiązania. Wybierając dla dziecka zabawki interaktywne, zadbaj o to, aby były one dostosowane do odpowiedniego wieku, posiadały regulację głośności, a ilość interaktywnych elementów nie była przytłaczająca. Ważne jest również to, by nie ograniczyć dziecięcej zabawy wyłącznie do tego przedmiotu.

pixel