Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

W co się bawić z rocznym dzieckiem?

2022-04-13
W co się bawić z rocznym dzieckiem?

Roczne dzieci są ciekawe świata, który jest dla nich tak nowy i zaskakujący. Dlatego koniecznie skorzystaj z tego faktu i pozwól maluchowi poznawać otoczenie, kolory, dźwięki, struktury oraz reakcje. To z pewnością zapewni mu mnóstwo radości, a do tego odkryje przed nim zupełnie nowe horyzonty. Przekonaj się, w co bawić się z rocznym dzieckiem, aby skutecznie wywołać uśmiech na jego twarzy.

Jakie zabawy z rocznym dzieckiem? 5 przykładów

Wykorzystaj wodę

Zabawy sensoryczne to najlepszy wybór dla maluchów. W końcu to one wyróżniają się największym zainteresowaniem, a do tego mają olbrzymie wartości edukacyjne. Zatem zabawy dla rocznego dziecka zacznij od wody – możesz skorzystać z nich podczas kąpieli bądź wlać ją do miski. Koniecznie zaopatrz się też w kilka przedmiotów, np. zabawki do kąpieli, gumowe kaczuszki, puste butelki, drewniane łyżki, plastikowe woreczki lub talerzyki. Włóż je do wody i razem z dzieckiem obserwuj, które z nich szybciej zatoną bądź nadal będą się unosić na powierzchni. Pozwól maluchowi dotykać te przedmioty, niech się zapozna z ich kształtem, wagą oraz materiałem.

Zabawy kuchenne

Masz w domu niejadka, a może wręcz przeciwnie Twój maluch jest bardzo zainteresowany tym, co je? W takim razie, gdy zastanawiasz się, co robić z rocznym dzieckiem w domu, to koniecznie skorzystaj z tego, co akurat masz pod ręką. Wystarczy, że wysypiesz przed nim kilka produktów spożywczych. Najlepiej, żeby miały różne wielkości, kształty i konsystencje. Świetnie sprawdzi się makaron np. świderek, kasza, płatki owsiane, fasola, a nawet wafelki. Pozwól dziecku dotykać te produkty, badać je, a później przekładać do swojej miseczki. W ten sposób nie tylko pozna kolejne przedmioty, ale też odkryje różnice między nimi i będzie stymulować rozwój motoryczny. Pilnuj koniecznie, żeby surowe składniki nie zostały zjedzone przez małego odkrywcę.

Poznawanie dźwięków

Czy wiesz, że radio lub zabawki wydające dźwięki, to kolejny doskonały przykład zabawy dla rocznego dziecka? Razem z maluchem możesz wtedy nie tylko tańczyć i biegać w rytm kolejnych piosenek. Wykorzystaj kolejne audycje bądź utwory do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem. Wystarczą proste zdania np. teraz gra muzyka, pan mówi o piosence, pani śpiewa itp. Dodatkowo eksperymentuj z muzyką – zmieniaj stacje, ustawiaj różne głośności, a do tego wybieraj wolne bądź szybkie utwory.

Doskonałą zabawką do poznawania dżwięków jest interaktywny autobus, który dodatkowo zachęci dziecko do raczkowania lub do postawienia pierwszych kroków.

Rzucanie piłką

Piłka lub inne lekkie przedmioty to kolejny sposób na spędzenie czasu z roczniakiem. Wystarczy, że usiądziesz naprzeciwko dziecka i zachęcisz go do rzucenia niektórych zabawek w Twoim kierunku. Oczywiście najlepiej sprawdzą się spore, ale lekkie piłki, bo są dla malucha znacznie łatwiejsze do chwycenia. Jednak jeszcze bardziej poprawisz jego zdolności motoryczne, gdy zamiast tego zaproponujesz inne przedmioty np. dużego pluszaka o bardziej nieregularnym kształcie czy woreczek wypełniony ziarnami.

Poszukiwanie skarbów

Zastanawiasz się, jakie zabawy z rocznym dzieckiem będą rozwijające, a przy tym sprawią mnóstwo radości? Z pewnością doskonale sprawdzi się poszukiwanie skarbów. Wystarczy, że usiądziesz z maluchem na macie, położysz przed nim ulubioną zabawkę, a następnie zakryjesz ją niewielkim kocykiem lub pieluchą tetrową. Poczekaj później chwilę na reakcję dziecka i do momentu aż zacznie aktywnie szukać ukrytej zabawki. Jeśli ją odkryje, to radośnie powiedz “jest” lub samodzielnie odkryj pieluchę. Gdy już dziecko opanuje tę zabawę z wykorzystaniem jednej zabawki, to przejdź do ukrycia kolejnych. Z pewnością uda Ci się wywołać w ten sposób zaskoczenie i radość malucha.

pixel