Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Czy trampolina jest zdrowa?

2022-05-13
Czy trampolina jest zdrowa?

Skakanie na trampolinie to pomysł na udaną zabawę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Trampolina dostępna jest praktycznie na każdym placu zabaw. Możemy zakupić ją do własnego ogródką, a mniejsze rozmiary będą również odpowiednie do mieszkania. Jednak, żeby zabawa była bezpieczna, należy pamiętać o kilku zasadach. Przeczytasz o nich poniżej. Sprawdź, czy trampolina jest zdrowa i jak używać jej w poprawny sposób.

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z trampoliny?

Trampolina, jak każda aktywność fizyczna niesie ze sobą pewne zagrożenia. Do najbardziej popularnych wymienia się podwyższone ryzyko złamań, czyli tzw. złamanie trampolinowe. Ma to miejsce głównie w sytuacji, w której małe dziecko skacze z osobą cięższą. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z tego, że siła odbicia powierzchni trampoliny może przebierać duże wartości po skoku cięższej osoby. Jeżeli w tym samym czasie mniejsze dziecko jest w trakcie lądowania to zamiast amortyzacji skoku, trampolina uderzy w jego stopy i może dojść do złamania kości piszczelowej. Urazy nóg i więzadeł to najczęściej występujące zagrożenia. Czy można ich uniknąć? Zdaniem ortopedów tak. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na zasady bezpieczeństwa. To, co prowadzi do urazów, wynika głównie z braku opieki dorosłych nad dziećmi oraz z grupowego używania trampolin przez dzieci w różnym wieku.

Czy trampolina jest zdrowa dla dziecka?

Zanim zaczniesz korzystać z trampoliny, przeczytaj dołączoną do niej instrukcję. Tylko wtedy zabawa na niej będzie bezpieczna. Czy trampolina szkodzi na kręgosłup? Nie, pod warunkiem, że zastosujesz podstawowe zasady bezpieczeństwa. Najlepiej skakać pojedynczo, a w przypadku mniejszych dzieci zabawa musi odbywać się pod nadzorem rodziców. Stosuj siatkę ochronną, która otacza trampolinę. Dzięki temu masz pewność, że dziecko z niej nie wypadnie. Pamiętaj również, aby nie skakać plecami do siatki. A lądowanie zawsze powinno być na lekko ugiętych nogach. Producenci zalecają również:

  • zdejmowanie butów,
  • skakanie możliwie najbliżej środka,
  • spokojne schodzenie na ziemię.

Czy trampolina jest zdrowa dla dziewczynek i chłopców? Oczywiście tak, jak każda aktywność fizyczna. Znamy już zagrożenia, dlatego poniżej przedstawimy również korzyści wynikające z uprawiania tego sportu.

Czy warto używać trampoliny?

Zdecydowana większość opinii na temat korzystania z trampoliny jest pozytywna. Jej korzystne działanie udowodniono jako m.in.:

  • sposób na redukcję wagi,
  • formę terapii u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi koordynacji,
  • trening mobilności i ADL dla osób po udarze,
  • prewencja upadków w przód w przypadku osób starszych,
  • trening równowagi i motoryki dla dzieci upośledzonych umysłowo,
  • zmniejszenie ryzyka ze strony układu sercowo-naczyniowego u osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

Skakanie na trampolinie dostarcza dzieciom wiele zabawy, a przy okazji zwiększa ich koordynację ruchową i równowagę. Wpływa pozytywnie na dzieci i dorosłych, którzy potrzebują dodatkowej stymulacji czucia głębokiego. Podskoki są stymulatorem receptorów w stawach i otaczających je tkankach. Wzmacnia się również układ przedsionkowy. Stosowane są też przez profesjonalnych sportowców, którzy używają trampolin do zwiększenia własnej wytrzymałości i koordynacji.

Na co zwrócić uwagę kupując trampolinę?

Wybierając trampolinę, zwróć uwagę na jakość poszczególnych elementów. Ważna jest nie tylko średnica urządzenia, ale też maksymalny ciężar, jaki może udźwignąć. Zwłaszcza jeżeli chcemy, aby na trampolinie bawiło się kilkoro dzieci. Trampolina dla dzieci nie powinna być również zbyt wysoka, aby ograniczyć ryzyko urazu w razie wypadnięcia. Zapobiec temu ma również siatka ochronna montowana na słupkach. Wejście powinno mieć podwójne zabezpieczenie, czyli zamek i klamrę. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci zalecamy zadbać o możliwość montowania siatki wewnątrz trampoliny. Warto zwrócić uwagę również na kształt nóg - nogi w kształcie litery U stabilizują konstrukcję.

pixel