Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Jak dobrać rowerek dla dziecka?

2021-05-27
Jak dobrać rowerek dla dziecka?

Rower – najcudowniejszy wynalazek, który nie stracił nic a nic na popularności od czasów, kiedy został zaprojektowany. A wręcz przeciwnie, z roku na rok wielbicieli jazdy na rowerze przybywa. Rodzinne rowerowe wycieczki to coraz popularniejszy sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego. Stąd też i wzrosło zainteresowanie rowerami dla dzieci, a jak zainteresowanie to i produkcja. Tylko jak wybrać rowerek dla dziecka, kiedy w sklepach aż ciasno od modeli różnych marek, wielkości, kolorów i dodatkowego wyposażenia?

Podstawowa zasada – dziecięcy rower musi być odpowiednio dobrany do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka. Pociechy rosną, rowery niestety nie, dlatego musimy liczyć się z tym, że za jakiś czas będziemy musieli wymienić rower na większy model. Kupno pierwszego roweru jest wielkim wydarzeniem dla dziecka (dla rodziców również), ale niewłaściwie dobrany może skutecznie malucha zniechęcić do jazdy, co rozczaruje zarówno dziecko jak i rodziców. Roweru nie kupujemy na wyrost. Nie może być także za mały do wzrostu właściciela. Niedopasowany, powoduje dyskomfort podczas jazdy (utrudnione sterowanie, wymusza niewłaściwą pozycję ciała w czasie jazdy, brak pełnego zakresu ruchu...). Ważne jest, by od najmłodszych lat maluch uczył się jazdy na rowerze, bo wbrew pozorom wcale ta sztuka nie jest taka prosta. Być może tego nie wiesz, ale to jeździki, a następnie rowerki biegowe najlepiej przygotowują do jazdy przyszłych użytkowników tradycyjnych rowerów.

Od kiedy jeździk i rowerek biegowy?

Jeździk możemy zaproponować już 18-miesięcznemu maluchowi. Na rynku jest ogromny wybór tego typu zabawek. Chociaż wygląd takiego pojazdu jest dla dziecka istotny, to przede wszystkim należy pamiętać, że ma być on stabilny i bezpieczny w użytkowaniu. Rowerek biegowy to idealny sprzęt dla dwulatka – ćwiczy koordynację i równowagę oraz uczy opanowania "pojazdu". Dzieci, które miały do dyspozycji rowerki biegowe znacznie szybciej (niektóre od razu) posiadły umiejętność poruszania się klasycznym rowerem.

Jaki rower dla 3-latka, a jaki dla starszego dziecka?

Większość 3-4 latków jest w stanie opanować pedałowanie. Pamiętajmy jednak o tym, że dzieci rozwijają się i zdobywają umiejętności w różnym tempie. Mały rower z bocznymi kółkami, które można zdemontować będzie tu dobrym wyborem. 5-latkowi możemy zaproponować już rower w wersji klasycznej. I wracamy do kwestii najistotniejszej – rower powinien być odpowiednio dobrany do wzrostu i umiejętności dziecka. Wiek jest jedynie sugestią, bo jak wiesz maluchy w jednym wieku mogą się w tych kwestiach różnić.

Wybór roweru dla 3-latka

Jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka?

Należy zmierzyć długość (od wewnętrznej strony) nóg dziecka od podłoża do przekroku, pamiętając, by cała stopa była oparta na podłożu. W lepszym zrozumieniu kwestii odpowiedniego wyboru dziecięcego rowerka pomocna będzie poniższa tabelka.

Wiek dziecka

Wzrost

Typ roweru

Rozmiar kół

Rozmiar ramy

Długość
od wewnętrznej
strony nogi

2-5 lat

80-108 cm

biegowy

14 cali

-

ok. 30-40 cm

4-7 lat

95-108 cm

Mały
z pedałami
lub/i kółkami bocznymi

16 cali

-

ok. 48 cm

5-9 lat

110-135 cm
średni z pedałami

Średni

z pedałami

18 cali

11-13 cali

ok. 53-58 cm

Jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka

O czym jeszcze należy pamiętać kupując rower dziecku?

Waga roweru. Dziecięcy powinien być lekki, ale mocny i wygodny do jazdy. Musi posiadać certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Kupując rowerek nie zapominajmy o nabyciu kasku rowerowego. Kwestie wizualne są równie istotne, ponieważ maluchy "kupują oczami". Kolorystyka i dodatkowe wyposażenie zwiększają atrakcyjność i zachęcają do korzystania z rowerka.

Jazda na rowerze od najmłodszych lat to korzyści dla rozwoju i zdrowia dziecka i co najważniejsze dla pociech – niesamowita frajda z takiej formy poruszania się. Czas na kupno roweru!

pixel