Co daje skakanie na trampolinie?
Od kilku lat w naszych ogrodach, działkach rekreacyjnych czy przydomowych podwórkach rozgościły się trampoliny. Już nie tylko ogrodowy basen czy huśtawka, ale właśnie trampolina. Nieoceniona w inicjowaniu zabaw dla młodszych i starszych, jako zabawka ogrodowa pozwalająca na skoki i wyskoki (a to szkraby kochają najbardziej) zdobyła serca dzieci i oczarowała dorosłych. Rekreacja i dobra zabawa temu głównie służy batut (trampolina), ale okazuje się, że skakanie na trampolinie ma o wiele więcej zalet, co docenili trochę starsi użytkownicy ogrodowych skoczni. I nie tylko ogrodowych, bo wraz ze wzrostem popularności trampolin powstały szkółki, parki, a nawet rozwinął się nowy kierunek w branży fitness – jumping fitness.
Skakanie na trampolinie - aktywność ruchowa w takiej formie niesie wiele prozdrowotnych korzyści dla dzieci i dorosłych
Zacznijmy od tego, co da się poczuć od razu - rozładowanie energii i złych emocji. Zabawa w skakanie to potężna dawka dopaminy i endorfin, czyli mamy zdrową dawkę pozytywnej energii bez sięgania po mniej zdrowe zamienniki np. w postaci czekoladowego batonika. To dla ducha. A dla ciała jeszcze więcej korzyści z zabawy na trampolinie. Skakanie rozwija całe ciało. Nie tylko jakby się wydawało przy skakaniu pracują mięśnie nóg, ale trenujemy różne partie mięśni (głębokich i powierzchownych), chociażby pośladkowe, brzucha, ramion, a tym samym zwiększamy wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego i poprawiamy elastyczność całego ciała. Skakanie na trampolinie pomaga modelować sylwetkę. To także świetny trening dla wspierania motoryki, ćwiczeń równowagi i koordynacji. Aktywność fizyczna (szczególnie na świeżym powietrzu, czyli np. skakanie na trampolinie) dotlenia organizm, stymuluje układ odpornościowy, zwiększa wydolność organizmu, poprawia krążenie krwi (ważna i dla dzieci i dla dorosłych). Co więcej, skakanie na trampolinie poprawia metabolizm i pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów - możesz spalić nawet do tysiąca kalorii w ciągu godziny. Należy tylko pamiętać, że zaczynamy od kilku minut dziennie skakania i zwiększamy wysiłek sukcesywnie.
Skąd głosy, że skakanie na trampolinie powoduje urazy?
Czy trampolina może przyczynić się do powstawania urazów? Każdy sprzęt niewłaściwie użytkowany, nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, brak nadzoru dorosłych przy zabawie dzieci może przyczynić się do kontuzji i urazów. Sama w sobie trampolina jest tak skonstruowana, by wyeliminować potencjalne zagrożenia. Pamiętaj! Małe dzieci nie powinny korzystać z trampoliny jednocześnie z osobami od nich cięższymi. Najbezpieczniej skakać w pojedynkę. Przed wejściem na trampolinę należy zrobić rozgrzewkę. Nie skaczemy po posiłku, ale dopiero godzinę po jedzeniu. Nie trzymamy nic w jamie ustnej. Odbijamy się nogami na środku trampoliny, nie plecami od siatki zabezpieczającej. Trampoliny ogrodowe nie służą do akrobacji, ale do rekreacyjnego skakania. Stosowanie się do zaleceń producenta, kontrola rodzicielska i zdrowy rozsądek to podstawa pozbawionej ryzyka zabawy. I oczywiście bardzo ważne! Niezagrażająca zdrowiu zabawa wymaga bezpiecznego, wysokiej jakości sprzętu. Kupujmy trampoliny posiadające certyfikaty bezpieczeństwa i tylko u sprawdzonych sprzedawców.
Cytując Tuwima: "Żeby kózka nie skakała, Toby nóżki nie złamała". Prawda! Ale gdyby nie skakała, Toby smutne życie miała. Wprawdzie wiersz odnosi się do skakanki, ale równie dobrze można tak podsumować zalety skakania na trampolinie. I tego się trzymajmy!