Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Basen rozporowy czy stalażowy?

2021-05-07
Basen rozporowy czy stalażowy?

Kiedy tylko letnie upały zaczynają się nam dawać we znaki, marzymy o chwili ochłody. Jedni ruszają nad kąpielisko, inni korzystają z basenów ogrodowych. Szczęściarzami są Ci, którzy posiadają kawałek terenu, gdzie można ustawić właśnie basen ogrodowy. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż relaks pod chmurką w dającym ulgę od upałów zbiorniku wodnym. W tym też okresie widać wzrost zainteresowania basenami ogrodowymi. Kto jeszcze takowego nie posiada, a ma warunki, by go umieścić na działce, przegląda sklepowe oferty i rozważa, który basen ogrodowy zakupić. Wiadomo – dmuchany niewielki basenik dla maluchów, ale jeśli mają korzystać z niego starsze dzieci i dorośli to ten, nadaje się jedynie do moczenia stóp. Dla nieco starszych amatorów wodnego relaksu przeznaczone są baseny rozporowe i stelażowe. Tylko, który z nich jest lepszy?

Basen rozporowy czy stelażowy, który wybrać?

Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Dlaczego? Bo wybór odpowiedniego basenu ogrodowego zależy od kilku czynników.
Rozważając kupno basenu musimy wziąć pod uwagę:

  • ilość wolnego miejsca w ogrodzie pod jego rozłożenie,
  • przeznaczenie,
  • kto będzie z niego korzystał,
  • budżet,
  • obecność zwierząt (koty, psy)

Basen rozporowy

Baseny rozporowe można zaliczyć do wersji pośredniej między małymi basenami dmuchanymi a większymi stelażowymi. Basen rozporowy wykonany jest z mocnych materiałów takich jak PVC w technologii TriTech ™. Materiał Tritech™ stanowi połączenie rdzenia z siatki poliestrowej oraz dwóch warstw PVC o dużej grubości. Materiał Tritech™ zapewnia trwałość i wytrzymałość basenu. Basen rozkłada się wraz z napełnianiem go wodą. Może mieć tylko kształt koła, ponieważ za jego rozłożenie odpowiada ciśnienie wody napierające na ścianki i rozpór basenu. Charakterystyczną cechą basenu rozporowego jest dmuchany kołnierz w górnej jego części, którego zadaniem jest utrzymanie regularnego kształtu zbiornika. Warunkiem prawidłowego rozłożenia basenu jest płaska powierzchnia. Ich zaletą jest łatwość rozłożenia i bezproblemowe korzystanie.
Szeroki wybór basenów rozporowych pozwoli każdemu dopasować właściwy rozmiar do swojego ogrodu od 188 cm do 457 cm średnicy. Jedynym minusem może być fakt (jeśli posiadamy czworonogi) nadmiernego zainteresowania zwierząt akwenem wodnym i niekoniecznie może się to dobrze skończyć dla dmuchanego kołnierza. Dlatego można się nad tym zastanowić przy podejmowaniu decyzji zakupu basenu, jak nasze zwierzęta szanują nasze domowe sprzęty.

Wybrać basen rozporowy czy stelażowy

Basen stelażowy

Baseny stelażowe posiadają trwałą metalowo plastikową konstrukcję odporną na warunki atmosferyczne, na której mocowana jest niecka z mocnego, najnowszego materiału Tritech.
Dzięki zastosowaniu stelaża, baseny tego typu mogą mieć nie tylko kształt koła, ale także owalu i prostokąta oraz zdecydowanie większe rozmiary. Basen stelażowy prostokątny może mieć wymiary od 259 cm do 956 centymetrów długości, a szerokości od 170 cm do 488 cm, no i głębokość od 60 cm do 132 cm, także jest po czym popływać. O ile basen rozporowy służy do odpoczynku i zabawy, o tyle w stelażowym o dużych rozmiarach można popływać, uprawiać wodny aerobik, a nawet nurkować. Rozłożenie basenu stelażowego to dla dwóch osób ok. 30 - 40 min. Nie jest to trudne, jeśli zapoznamy się z instrukcją dołączoną do produktu. Basen stelażowy wymaga płaskiej powierzchni, przy dużych pojemnościach wody zalecana jest pompa piaskowa, która dba o filtrację wody i jej czystość.
Basen stelażowy na pewno jest inwestycją, która pozwoli na zafundowanie sobie czystego relaksu, odpoczynku w ciepły dzień.

Basen rozporowy czy stelażowy dla rodziny z dziećmi

Który basen jest lepszy, rozporowy czy stelażowy?

To zależy od tego, jaką funkcję ma spełniać. Jak często będziemy z niego korzystać i komu będzie służył. Bez względu na to, na jaką wersję się zdecydujesz, musisz pamiętać, że postawienie basenu wymaga wolnego miejsca w ogrodzie, które trzeba wyrównać i wypoziomować. Niezależnie, który basen wybierzesz wymaga on dbania o czystość, temu akurat pomagają pompy, zestawy czyszczące oraz środki typu tabletki chlorowe o działaniu bakteriobójczym do dezynfekcji wody w basenach kąpielowych, które należy umieszczać np. w dozowniku do chemii.

Basen stelażowy czy rozporowy - wybór należy do Was.

pixel