Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń: 517663060

Jak dbać o wodę w basenie?

2021-07-27
Jak dbać o wodę w basenie?

Baseny ogrodowe kochają wszyscy domownicy - i to niezależnie od wieku i umiejętności pływackich. Uwielbiamy je szczególnie latem, kiedy piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Aby basen w ogrodzie dobrze spełniał swoje funkcje i mógł być wykorzystywany przez wiele sezonów, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami, jak dbać o wodę w basenie. Z naszego wpisu dowiesz się, dlaczego regularna dbałość o jakość wody jest tak ważna, co za nią odpowiada i jakie są sprawdzone sposoby na utrzymanie jej w czystości.

Czemu regularne oczyszczanie wody w basenie ogrodowym jest ważne?

Baseny ogrodowe, nawet te najbardziej zadbane, potrafią gromadzić niezliczone rodzaje zanieczyszczeń. W wodzie mogą znaleźć się m.in. liście czy podtopione insekty, które trafiły do wnętrza basenu za sprawą powiewu wiatru. Ponadto, źródłem zanieczyszczeń mogą być także członkowie rodziny spacerujący między domem a basenem. Piach i ziemia osiadające na ich stopach gromadzą się na dnie i pogarszają jakość wody. Każdorazowe wylewanie brudnej wody i wlewanie nowej mogłoby się okazać zbyt kosztowne, dlatego lepiej poszukać innych sposobów na zadbanie o przydomowy basen. 

Aby zachować wysoki komfort podczas letniego wypoczynku, warto zatroszczyć się o regularne oczyszczanie wody w basenie ogrodowym. Zanieczyszczenia to końcu nie tylko to, co widać gołym okiem, ale także niewidoczne drobnoustroje i bakterie. Kompleksowe dbanie o basen ogrodowy musi więc uwzględniać rozwiązania dla różnych typów zabrudzeń. Najlepsze efekty osiągnie się przy połączeniu dobrej jakości filtrów, preparatów chemicznych do uzdatniania wody oraz pokryw zakładanych na basen chroniących przed większymi zanieczyszczeniami.

Zestaw do oczyszczania wody basenowej

Jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym?

Do bieżącego oczyszczania wody w basenie ogrodowym w największym stopniu przyczyniają się pompy basenowe oraz tzw. skimmery, które umożliwiają regularne zasysanie dużych zanieczyszczeń takich jak włosy, liście, insekty. W przypadku pomp basenowych, wyróżniamy pompy z filtrem papierowym oraz pompy piaskowe, które bardziej dokładnie oczyszczają wodę.

Jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym? Producenci basenów polecają, by w przypadku słabszych urządzeń filtrować wodę niemal 24 godziny na dobę. Niedostateczna filtracja może skutkować zielenieniem się wody i szybszym rozwojem drobnoustrojów. Filtry powinny być wyjmowane i dokładnie płukane raz na kilka dni (np. co 4 dni). Większość modeli posiada wskaźnik informujący o przydatności filtra lub konieczności jego wymiany.

Filtrowanie wody basenowej pompą

 Jak utrzymać czystą wodę w basenie? Praktyczne porady

Jest wiele sposobów na to, jak utrzymać czystą wodę w basenie. Pierwszym, a zarazem najprostszym sposobem jest przykrywanie lustra wody po każdym użyciu. Do tego celu można wykorzystać pokrywy na basen lub wykonać przykrycie samodzielnie z nieprzemakającego materiału.

Krystalicznie czystą wodę pomoże utrzymać także stosowanie chloru basenowego. Rozprowadza się go za pomocą specjalnego pływaka, który zapewnia równomierną aplikację preparatu w wodzie. W połączeniu z pompą basenową będziesz w stanie otrzymać bardzo zadowalający efekt.

Tabletki z chlorem basenowym ułatwiające utrzymanie czystej wody

Jeśli już zdarzy się, że w basenie znajdą się zanieczyszczenia i zaczną osiadać na dnie oraz ścianach, należy je natychmiast usunąć za pomocą odkurzacza basenowego. Dokładne wyczyszczenie gumowych powierzchni pozwoli Ci zatrzymać rozwój różnego rodzaju alg i drobnoustrojów odpowiadających za zazielenienie się wody.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na temat tego, jak dbać o wodę w basenie, przydadzą Ci się podczas przygotowań do wakacyjnego, rodzinnego wypoczynku!

pixel